Zabiegi dentystyczne

Kiedy dziecko potrzebuje wizyty u ortodonty?

Andrzej Chmielowski
Październik 8 2016

Wady zgryzu

Zastanawiasz się nad tym, czy u twojego dziecka nie doszło do powstania wady zgryzu?

Dowiedz się, jakiego rodzaju zmiany w uzębieniu powinny skłonić nas do odwiedzenia wraz z dzieckiem gabinetu ortodontycznego.

Kiedy iść z dzieckiem do ortodonty?

Już u naprawdę małych dzieci warto zwrócić uwagę na to, jak formuje się zgryz. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.htmlOdpowiednio wczesna reakcja oraz konsultacja z ortodontą pozwolą na wprowadzenie szybkiej korekcji ewentualnych wad. Jeśli wada nie zostanie skorygowana, może się pogłębiać, a wówczas jej wyleczenie będzie jeszcze trudniejsze. Leczenie ortodontyczne podejmowane w dorosłym życiu zawsze trwa dłużej, a jednocześnie jest dużo bardziej kosztowne. Należy więc już u naprawdę małych dzieci obserwować, jak kształtuje się uzębienie, a do ortodonty zwrócić się zaraz po tym, kiedy zaobserwujemy choćby niewielkie nieprawidłowości.

Co jeśli ze zgryzem naszej pociechy według nas nic złego się nie dzieje?

W takim przypadku u tak warto odwiedzić ortodontę. Dobrze jest udać się do niego, gdy dziecko wejdzie w 2 – 3 rok życia.

Dziecięcy gabinet ortodontyczny

Brak szpar między zębami

Rodzice powinni wiedzieć, że obserwujemy już zęby mleczne. Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę są szpary występujące między mleczakami. Mało kto wie, że ich występowanie jest prawidłowe oraz pożądane. Jeśli szpar nie ma, a zęby wydają się być stłoczone, trzeba liczyć się z tym, że w przyszłości może dojść do stłoczenia zębów stałych. W niektórych przypadkach warto rozważyć również wykonanie dziecięcej protezy.

Jest ona zalecana wówczas, gdy na skutek urazu dziecko straciło jeden lub kilka mleczaków. Wykonuje się ją także wtedy, gdy doszło do usunięcia zębów na skutek ich zniszczenia przez próchnicę. Dzięki protezie miejsca po mleczakach zostaną wypełnione. W efekcie nie będzie dochodziło do przesunięć pozostałych zębów, a zgryz będzie chroniony przed powstaniem wad. Jeśli brak dotyczy przednich ząbków, proteza korzystnie wpływa również na wygląd dziecka. Trzeba pamiętać, że odpowiednia higiena i właściwe leczenie stomatologiczne potrzebne są nie tylko w przypadku zębów stałych, ale również mlecznych.

Nawyki

Rodzice muszą również zwracać uwagę na rozmaite nawyki występujące u ich pociech. Chodzi o takie zachowania, jak nadmierne ssanie smoczka, spanie z otwartą buzią oraz ssanie palca. Są to sygnały mogące świadczyć o tym, że w przyszłości dojdzie do powstania wady zgryzu u naszego dziecka. I tak zbyt długie ssanie smoczka może doprowadzić do nadmiernego wychylenia się górnych zębów oraz powstania szpary przednio – tylnej.

Udostępnij