Zabiegi dentystyczne

Na czym polega zabieg wybielania zębów?

Andrzej Chmielowski
Październik 8 2016

Wybielanie zębów

Zabieg ten może zostać wykonany jedną z dwóch metod. Pierwsza z nich to usunięcie przebarwień, które znajdują się na zewnętrznej powierzchni zębów oraz na usunięciu tych, które znajdują się pod powierzchnią szkliwa. Metoda druga łączy ze sobą zabieg wybielania z zabiegiem, który ma zapobiegać tworzeniu się nowych przebarwień.  (http://www.pro-orto-dent.pl/stomatologia-estetyczna.htmlW przypadku drugiej metody przebarwienia są wybielane lub usuwane, a końcowy efekt zapobiega także ich tworzeniu się.

Usuwanie przebarwień

Usunięcie przebarwień, które znajdują się na zewnętrznej warstwie zębów możliwe jest dzięki zastosowaniu środków fizycznych i chemicznych. Przebarwienia mogą więc zostać starte i chemicznie rozbite. W trakcie zabiegu dochodzi do zniszczenia zewnętrznej warstwy szkliwa, w efekcie przebarwienia znikają, gdyż zabieg odsłania bardziej biały i o wiele jaśniejszy ząb. Zdarza się, że pod szkliwem gromadzą się uporczywe przebarwienia. W celu ich usunięcia trzeba więc wybielić powierzchnię zębów. Następuje to na drodze procesu chemicznego w trakcie, którego cząsteczki odpowiedzialne za przebarwienia są utleniane.

Przebarwienia na zębach

Aby usunąć niepożądany kolor należy właściwie dobrać stężenie nadtlenku wodoru, który pełni rolę czynnika wybielającego. Dzięki temu można dobrać odcień bieli do uśmiechu pacjenta. Zęby możemy wybielić w trakcie profesjonalnych zabiegów stomatologicznych. Ale można sięgnąć także po dostępne na rynku paski lub pasty wybielające lub inne metody, które można wykonać samodzielnie w domu.

Co powoduje przebarwienia?

Ich przyczyn jest bardzo wiele. Są na przykład pewne napoje i pokarmy, które są przyczyną przebarwień. Chcąc mieć piękny uśmiech, należy ich unikać. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niektóre choroby, palenie tytoniu – to czynniki, które także mogą powodować przebarwienia. Można im zapobiec dbając o dokładne i częste mycie zębów.

Jaki jest najlepszy sposób wybielania zębów?

Możemy wybierać pomiędzy systemami przeznaczonymi do użytku domowego a profesjonalnymi zabiegami wykonywanymi w gabinetach stomatologicznych.

Udostępnij