Poradniki

Jak dbać o zęby przy aparacie ortodontycznym?

Mateusz Furmański
Listopad 7 2016

Higiena jamy ustnej

Aparat ortodontyczny

Osoby, które noszą aparat mają trudne zadanie, ponieważ czyszczenie zębów w trakcie ich prostowania będzie znacząco utrudnione. Między zamkami gromadzić się mogą resztki jedzenia i trudno będzie dotrzeć do wszystkich zakamarków z użyciem zwykłej szczoteczki. Ryzyko pojawienia się płytki nazębnej będzie się powiększać. Dodatkowo osoby, które noszą aparat muszą często zmagać się również z nieświeżym oddechem, ubytkami zębów, które trudno będzie pokonać. W celu utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej ważne jest systematyczne mycie zębów po każdym posiłków oraz decyzja o stosowaniu specjalnej szczoteczki, która da nam również możliwość oczyszczenia zamków. Wiedząc jak dbać o zęby z aparatem łatwiej utrzymać będzie świeży oddech.

Higiena aparatu ortodontycznego

Czego unikać, gdy nosimy na zębach aparat ortodontyczny?

Aparat pozwala na uzyskiwanie dobrych efektów oraz wyjątkowych prostych zębów. W trakcie procesu leczenia powinno się jednak unikać używania wybielaczy, ponieważ zamki aparatu bardzo mocno przylegają do zębów i dlatego preparat nie będzie mógł pod nie dotrzeć. To sprawi, że pojawią się różnice w odcieniach między elementami przysłoniętymi a tymi częściami zęba, które są widoczne. Oczywiście kluczową sprawą może się okazać tutaj pomoc ortodonty, który powinien podpowiedzieć jakie działania trzeba podjąć, by rzeczywiście skutecznie uniknąć problemów z zębami.

Ortodoncja

Czyszczenie aparatu

Jak dokładnie oczyścić zęby z aparatem?

Po każdym myciu należy się upewnić, że przestrzenie między zębami oraz klamry są czyste. Szczotkowanie w przypadku aparatu będzie nam zajmować wiele czasu i nie powinniśmy być zaskoczeni. Dwa razy dziennie należy oczyścić przestrzenie pomiędzy zębami z użyciem specjalnych szczoteczek. Musimy utrzymywać odpowiednią dietę w trakcie noszenia aparatu. Unikamy produktów o klejącym charakterze, które mogą dostać się do zamków i zdecydowanie utrudnić nam proces czyszczenia.

Wśród tych produktów jakich należy unikać znajduje się również guma do żucia, cukierki z toffi, orzeszki czy chipsy. W trakcie wizyty u ortodonty będzie można prosić o zdjęcie łuku i dzięki temu będzie okazja do dokładnego wyczyszczenia zębów. Lekarz będzie również mógł wyczyścić przestrzenie między zębami irygatorem.

Udostępnij