O stomatologii

REGULARNE WIZYTY W GABINECIE DENTYSTYCZNYM – DLACZEGO SĄ WAŻNE?

Wiktoria Kielich
Październik 8 2016

Wizyta u dentysty

Regularne wizyty u stomatologa są naprawdę bardzo ważne. To dzięki nim nasze dziąsła oraz zęby pozostają w dobrej kondycji. W gabinecie dentystycznym należy się pojawiać co najmniej raz na pół roku.

Jak wygląda taka wizyta?

Standardowa wizyta u stomatologa obejmuje dwie części: badanie okresowe oraz czyszczenie jamy ustnej.

Badanie próchnicy zębów

Podczas badania dentysta dokładnie sprawdza czy w tkance zęba nie pojawiły się ubytki. Ogląda również zęby, sprawdzając, czy nie pojawił się na nich kamień nazębny oraz płytka nazębna. Płytka nazębna to bezbarwna i lepka warstwa bakterii. Jeśli nie usuniemy jej w porę, może stwardnień, przekształcając się w kamień nazębny. (http://www.pro-orto-dent.pl/o-nas.html) Zarówno szczotkowanie zębów, jak i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych nie usuwają kamienia nazębnego. Nieusuwany kamień nazębny oraz płytka nazębna mogą stać się powodem poważnych problemów w obrębie jamy ustnej.

Zdrowe zęby i zdrowe dziąsła

Następnie stomatolog ocenia, w jakim stanie znajdują się dziąsła. Wykorzystuje do tego narzędzie przeznaczone do pomiaru przestrzeni, jaka znajduje się między zębami a dziąsłami. Jeśli dziąsła nie chorują, przestrzenie te są płytkie. W przypadku jakichkolwiek problemów z dziąsłami ich głębokość powiększa się.

Kamień nazębny

Czyszczenie jamy ustnej

Odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego

Szczotkując zęby oraz oczyszczając je przy pomocy nici dentystycznej można usunąć płytkę nazębną. Na nic się to jednak zda wówczas, gdy chcemy usunąć kamień nazębny. Podczas usuwania kamienia nazębnego stomatolog sięga po specjalistyczne narzędzia, z pomocą których wykonuje tak zwany skaling. Po nim powierzchnia zębów zostaje wypolerowana. W zdecydowanej większości przypadków używana jest do tego piaszczysta pasta. Skutecznie usuwa ona również przebarwienia znajdujące się na powierzchni zębów. Nić dentystyczna Ostatni zabieg, jaki przeprowadza stomatolog jest wyczyszczenie przestrzeni znajdujących się pomiędzy zębami.

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym – dlaczego są ważne?

W jaki sposób dbać o zęby w okresie oddzielającym od siebie wizyty u stomatologa?

Trzeba pamiętać, że płytka nazębna tworzy się na naszych zębach nieustannie. Dlatego nie można zapominać o szczotkowaniu zębów oraz stosowaniu nici dentystycznych. Te proste zabiegi pomagają w jej usuwaniu.

Udostępnij