O stomatologii

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą

Mateusz Furmański
Październik 8 2016

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą

Czym jest dentofobia?

Z jakiego powodu się pojawia?

Dlaczego obawiamy się wizyty u stomatologa?

Jak radzić sobie z lękiem przed dentystą?

Jak przygotować pociechę do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Czy leczenie zębów naprawdę nie wiąże się z żadnym bólem?

Profilaktyka jest najważniejsza

Wyniki badania pod tytułem zatytułowanego „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” pokazują, że aż 39% naszych rodaków zaniedbuje wizyty u dentysty. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.html) Powodem tego jest właśnie strach. Dentofobia, czyli lęk przed dentystą sprawia, że do stomatologa udajemy się dopiero wówczas, gdy pojawia się konieczność wyleczenia ubytku lub usunięcia zęby. Raczej nie stawiamy się do dentysty po to, aby skontrolować stan jamy ustnej. Stomatolodzy podkreślają, że jest to fobia niezwykle kosztowna.

Wieloletnie zaniedbania przyczyniają się bowiem do pogorszenia stanu jamy ustnej. Jeżeli pacjent trafia do gabinetu dopiero wówczas, gdy coś go boli, niezbędne jest często wykonanie wielu wypełnień. Nierzadko konieczna staje się ekstrakcja, a potem prace protetyczne. Tego rodzaju zabiegów, które wiążą się ze sporymi wydatkami można uniknąć. Wystarczy pojawiać się regularnie w gabinecie stomatologicznym na kontrole, a także reagować wówczas, gdy zmiany, które się pojawiły nie są jeszcze duże.

Lęk przed dentystą

Niestety, Polacy wiodą w Europie prym, jeśli chodzi o strach przed wiertłem oraz fotelem dentystycznym. Wprawdzie podobnie jak innym mieszkańcom Europy zależy nam na zachowaniu pełnego uzębienia jak najdłużej, w praktyce okazuje się to być bardzo trudne. Ocenia się, że blisko 44% Polaków pozostających na emeryturze nie ma swoich naturalnych zębów.

Jakie są przyczyny powstawania dentofobii?

Kiedy wybieramy się z dzieckiem na wizytę u stomatologa, uspakajamy je. Tymczasem okazuje się, że jest to błędne podejście. Zachowując się w taki sposób, kodujemy bowiem w naszym dziecku przekonanie, że lęk przed dentystą to coś absolutnie naturalnego, a pojawienie się w gabinecie należy rozpatrywać jako akt odwagi. Co więcej, maluch jest przez nas straszony przed dentystą w momencie, kiedy nie chce myć zębów lub sięga po kolejne cukierki czy innego rodzaju słodkości.

Udostępnij