Leczenie zębów

Na czym polega zatrucie zęba?

Andrzej Chmielowski
Grudzień 7 2016

Znieczulenie dentystycne

Dewitalizacja zęba

Zatrucie zęba określa się inaczej jako dewitalizacja. Jeszcze nie tak dawno był to element nieodłączny leczenia kanałowego. Współczesna stomatologia jest już dobrze rozwinięta i przygotowała dla nas takie znieczulenia, które dają okazję do tego, by usunąć bez bólu miazgę z kanałów korzeniowych i komory zęba bez jej zatruwania wcześniejszego. Jednak i tak warto wiedzieć czym tak naprawdę jest to zatrucie.

Dewitalizacja miazgi właśnie powszechnie jest określana jako zatrucie zęba, jeszcze kilka lat temu był to pierwszy etap leczenia kanałowego. W trakcie wizyty lekarz zaglądał do zęba i dostawał się do komory, gdzie umieszczał wkładkę dewitalizacyjną. W momencie, gdy dotykała nerwu miała działanie toksyczne i tym samym dochodziło do obumierania miazgi. Z reguły trwało to około dwa tygodnie. Na ten okres ząb był zabezpieczony opatrunkiem a po tym okresie zaczynało się właściwe leczenie zęba.

Dlaczego zatrucie zęba jest niebezpieczne?

Stopniowe odchodzenie od zatruwania zębów ma dwie przyczyny. Po pierwsze badania pokazują nam, że substancje wykorzystywane do tego mają działanie toksyczne. Jednym z nich będzie między innymi paraformaldehyd, który może się dostawać do sąsiednich tkanek i spowoduje martwicę. Udowodniono jego działanie mutagenne oraz rakotwórcze. Dodatkowo mógł się on dostawać także do węzłów chłonnych płuc i nerek czy wątroby.

Dodatkowo dostępność i bezpieczeństwo metod znieczulających jest taka, że coraz bardziej popularne jest właśnie leczenie kanałowe, które realizuje się na jednej wizycie. Pacjent wtedy unika stresujących wizyt, ponieważ wszystko jest załatwiane za jednym razem. Lekarz ma zaś pewność, że ząb będzie całkowicie wyleczony. Nie raz pojawiają się takie sytuacje, w których po zatruciu już wiele osób na kolejnej wizycie się nie pojawia, ponieważ ból mijał i uznali, że takiej potrzeby nie będzie.

Zatrucie zęba u dzieci

Dewitalizacja ma wady, ale mimo tego nadal jest stosowana u dzieci, szczególnie w sytuacjach, gdy dziecko nie chce z nim współpracować i nie pozwala podać sobie znieczulenia, ponieważ boi się ukłucia. wtedy zatrucie zęba będzie rzeczywiście zasadne. Na kolejnych wizytach taki ząb będzie już leczony.

Profilaktyka zębów

Co zamiast zatrucia zęba?

W wielu klinikach dentystycznych zamiast zatrucia zęba i czekania kolejnych dwóch tygodni wykonuje się tak zwaną ekstyrpację a więc usunięcie miazgi bez jej wcześniejszego zatruwania. Taki zabieg jest w pełni wykonywany w znieczuleniu, dlatego tym samym jesteśmy w stanie uniknąć dyskomfortu jaki się z tym będzie wiązał. Jeszcze na tej samej wizycie lekarz przechodzi do udrożniania, opracowania oraz wypełnienia kanałów.

Udostępnij