Leczenie zębów

Jednowizytowe leczenie kanałowe zębów

Andrzej Chmielowski
Czerwiec 19 2017

Leczenie endodontyczne

Leczenie kanałowe prawie wszystkim pacjentom nie kojarzy się najlepiej. Wzbudza strach i wyobrażenie o bólu, który będzie trwał tygodnie. Pociesza fakt, że nowoczesne metody stomatologiczne pozwalają na leczenie kanałowe jednowizytowe. Oto jak ono wygląda.

Nie ukrywajmy - leczenie kanałowe nie jest przyjemne - boli, długo trwa i wiąże się z dużymi kosztami. Kilka wizyt u dentysty to norma. Zazwyczaj ból zęba jest bardzo silny, więc potrzeba natychmiastowej wizyty u dentysty. Marzy się tylko o uldze i oczekuje, że niedługo po usadowieniu się w fotelu dentystycznym, ona właśnie nastąpi. Jeszcze niedawno kończyło się to tak, że stomatolog informował o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego, a pacjent oblewał się zimnym potem i wręcz panikował. Postępy medycyny sprawiają, że odchodzi to do przeszłości. Obecnie leczenie kanałowe musi się wiązać z bólem, kilkoma wizytami i strachem.

Co powoduje strach przed leczeniem kanałowym?

Stomatolog ucieka się do niego, gdy miazga zębowa już uległa martwicy i jest w niej stan zapalny bądź zakażenie bakteryjne. Właśnie to powoduje ból, który jest nie do zniesienia. Zlikwidować go może dopiero pozbycie się chorej tkanki i wypełnienie pustej przestrzeni w komorze zębowej i kanałach. Są one wąskie, więc trzeba je oglądać przy wykorzystaniu przyrządów optycznych.

Leczenie kanałowe zębów

Leczenie kanałowe zęba na jednej wizycie

Tzw. metoda jednowizytowa jest nowoczesną metodą. Dzięki niej pacjent może poczuć się o wiele bardziej komfortowo, nawet jeżeli musi mieć wykonane leczenie kanałowe. Nie ma potrzeby, by kilka razy umawiał się na wizyty i tracił na nie czas, gdyż wystarczy jedno spotkanie z dentystą, aby wszystko zostało wykonane i leczenie zostało zakończone. Potrzebne jest znieczulenie miejscowe. Stomatolog, używając mikroskopu, bardzo precyzyjnie czyści kanały, omija anatomiczne przeszkody i wykrywa nierówności. W tradycyjnej metodzie nie jest to możliwe.

Przy pomocy narzędzi (maszynowych bądź ręcznych), przygotowuje się kanały korzeniowe i płucze je płynami do dezynfekcji. To wszystko ma miejsce na jednej wizycie. Kolejnym krokiem jest wypełnienie kanałów. Jak widać, dentysta musi wykonać szereg czynności, co jest czasochłonne. Dlatego wizyta taka trwa do 2-3 godzin. Porównując to z kilkoma wizytami, nadal pacjent „wygrywa” i oszczędza czas.

Udostępnij