Leczenie zębów

PRZYCZYNY POWSTAWANIA KAMIENIA NAZĘBNEGO

Mateusz Furmański
Październik 6 2016

Kamień nazębny gdy gromadzić się będzie płytka nazębna i nie będzie usuwana z powierzchni zęba może dojść do stwardnienia i przekształcenia w kamień nazębny. Ponieważ odkładający się kamień będzie mocno przylegał do szkliwa i tylko dentysta może go usuwać. Tylko dentysta będzie w stanie w ten sposób kamień usunąć. Natomiast można unikać odkładania się kamienia przez usuwanie płytki nazębnej.

Kamień nazębny - powstawanie i zapobieganie

Jeśli chodzi o kamień nazębny to w taki sposób określa się złóg, który powstaje w momencie, gdy płytka nazębna robi się twarda na powierzchni zębów. Podatność na powstanie kamienia różni się u niektórych osób. Te złogi bardzo często szybciej będą powstawać w starszym wieku. Kamień jest łatwo zauważalny z tego względu, że będzie żółty albo brązowy.

Co powoduje odkładanie się kamienia nazębnego?

W momencie, gdy płytka będzie się gromadzić i nie będzie odpowiednio wcześnie usuwana z powierzchni zębów może się zmienić w kamień nazębny, który stanie się jeszcze poważniejszym problemem.

Kamień nazębny - powstawanie i zapobieganie

Kamień nazębny

Zapobieganie odkładaniu się kamienia nazębnego

Wyłącznie dentysta będzie w stanie skutecznie usuwać kamień nazębny, natomiast możemy sami starać się unikać jego odkładania przez usuwanie płytki nazębnej.

Pasta z fluorem

Jeśli chcemy zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej należy pamiętać, że trzeba myć żeby przynajmniej dwa razy dziennie i najlepiej będzie używać do tego specjalnie przygotowanej pasty z fluorem, która będzie przeznaczona właśnie do kontroli powstawania kamienia nazębnego i konieczne będzie także codzienne stosowanie nici dentystycznej. Warto regularnie pojawiać się u dentysty, by kontrolować to w jakim stanie będzie jama ustna. jeśli tylko sami się o to postaramy to rzeczywiście problem kamienia nazębnego uda się samodzielnie pokonać, uda się uniknąć sytuacji, w której będzie się on odkładał, a to jak wiadomo najpoważniejszy problem, by samemu się nieco kontrolować wiedząc co będzie dla zębów odpowiednie a co niekoniecznie.

Udostępnij