Leczenie zębów

Dentysta nie sadysta, czyli wszystko o bezbolesnym leczeniu zębów

Wiktoria Kielich
Październik 8 2016

Zawód - dentysta

Znane jest powiedzenie, że dentysta to sadysta. Pojawia się jednak pytanie czy jest to stwierdzenie słuszne.

Czy na pewno wizyty u stomatologa trzeba się tak bać?

Współczesna stomatologia dysponuje doskonale działającymi środkami znieczulającymi, które sprawiają, że zarówno borowanie, jak i leczenie kanałowe nie muszą boleć. Nowoczesna technologia sprawia, że wizyta w gabinecie może być naprawdę komfortowa. Z tego powodu dentysty naprawdę nie należy się bać.

Wystraszony, jak Polak u dentysty

U aż 81% Polaków na myśl o wizycie u dentysty pojawia się gęsia skórka. Dane takie znaleźć można w raporcie zamieszczonym na witrynie internetowej dentysta.eu. (http://www.pro-orto-dent.pl/o-nas.html) Najwięksi tchórze mogą unikać wizyty u dentysty przez znaczną część swojego życia.

Prowadzone badania pokazują, że najczęściej stres u pacjentów powodowany jest przez:

-ból (60%);

-odgłosy wiercenia, które dobiegają z gabinetu (43%);

-wysokość rachunku, który trzeba opłacić w związku z leczeniem (42%);

-nieodpowiednie podejście dentysty do pacjenta (36%);

-charakterystyczne zapachy (35%);

-oczekiwanie na wizytę (25%).

Strach przed dentystą

Interesujące jest to, że u 18% pacjentów podłożem pojawiającego się strachu jest kondycja ich uzębienia. 20% pacjentów obawia się tego, że podawanie znieczulenia będzie wiązało się z bólem. Tymczasem okazuje się, że obecnie obawa przed leczeniem stomatologicznym jest zupełnie nieuzasadniona. Ból może być bowiem skutecznie wyeliminowany nawet wtedy, kiedy podawane jest znieczulenie. Wystarczy bowiem posmarować dziąsło specjalnym żelem o działaniu znieczulającym, aby pacjent nie odczuwał nawet ukłucia igłą.

Od pewnego czasu w polskich gabinetach stomatologicznych dostępna jest najbardziej nowoczesna metoda znieczulenia. Urządzenie to wytwarza wibracje o nieregularnej częstotliwości. Na chwilę przed wbiciem igły urządzenie jest przykładane do dziąsła pacjenta. W efekcie mózg koncentruje się na wibracjach, a tym samym nie jest w stanie zarejestrować bólu, który pojawia się przy ukłuciu.

Wyrywanie zęba już nie boli

Obecnie wielu pacjentów nie boi się już nieskomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Towarzyszy im jednak lęk przed leczeniem kanałowym czy wyrywaniem zębów. Tymczasem obecnie także te zabiegi przeprowadzone są w sposób całkowicie bezbolesny.

Udostępnij